از این رایانه مینیاتوری می‌توان برای مقابله با تومورهای سرطانی استفاده کرد.
کوچک‌ترین رایانه جهان ساخته شد؛ بسیار ریزتر از یک دانه برنج
پژوهشگران دانشگاه میشیگان، به تازگی ساخت «کوچک‌ترین رایانه جهان» را به نام خود ثبت کردند.
این رایانه که Michigan Micro Mote نام دارد، بسیار کوچک‌تر از یک دانه برنج است و ابعاد آن ۲ در ۲ در ۴ میلی‌متر می‌باشد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری از رایورز به نقل از وب‌سایت دانشگاه میشیگان، دانشمندان توانستند از طریق کاهش انرژی مورد نیاز سیستم، به این ابعاد مینیاتوری دست یابند.

این رایانه کوچک – البته اگر بتوان نامش را رایانه گذاشت – در واقع یک حسگر دما است و می‌تواند دمای موجود در محل‌های بسیار کوچک را بسنجد.

هر چند این رایانه بسیار ریز است و حتی با چشم هم به زحمت دیده می‌شود ولی دارای حافظه رم و سلول‌های فتولتاییک (photovoltaics) یعنی سلول‌های تولید انرژی از نور خورشید است و به پردازشگر و سیستم وایرلس ارسال و دریافت نیز مجهز می‌باشد.

دانشگاه میشیگان
دانشگاه میشیگان یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های دولتی آمریکا به شمار می‌رود. (تصویر از mlive.com)
البته به گفته کارشناسان، ساخت چنین رایانه‌هایی با چالش‌ها و مشکلات فراونی نیز روبروست که از آن جمله می‌توان به عملکرد سطح بالا و صحیح در سایه انرژی اندک موجود در سیستم است.
به عنوان مثال، با قطع جریان برق، تمامی داده‌های Michigan Micro Mote از دست می‌رود.
با این حال سیستم مزبور بسیار انعطاف‌پذیر است و از آن می‌توان در مقاصد مختلفی استفاده نمود.
مطابق گزارش ایتنا برخی کاربردهای این رایانه مینیاتوری عبارت است از: سنجش فشار داخل چشم برای تشخیص آب سیاه، مطالعات سرطان، اندازه‌گیری و نظارت بر فرآیندهای بیوشیمیایی، مطالعه روی حلزون‎های کوچک و نظارت بر مخازن نفت.
برخی تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که تومورهای سرطانی دارای دمایی بیش از بافت‌های نرمال بدن هستند و به همین دلیل کارشناسان امیدوارند با این رایانه بتوانند غده‌های سرطانی در بخش‌های مختلف بدن را شناسایی و نابود کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *